Eksperymenty i Sensoplastyka

 

BALON Z WYKAŁACZKĄ, CZYLI DLACZEGO BALON NIE PĘKA?

Potrzebujemy:

 

–       balon

–       długa wykałaczka – patyczek do szaszłyków

–       woda

 

Balon dmuchamy do średniej wielości, tak aby zostało jeszcze trochę rezerwy i zawiązujemy go. Następnie moczymy wykałaczkę w wodzie i delikatnie przebijamy za jej pomocą balon od dołu, gdzie wiązaliśmy balon do góry w miejscu, gdzie jest najwięcej gumy (takie najciemniejsze miejsce). Balon został przekłuty wykałaczką w miejscu najmniejszego naprężenia gumy (spód i wierzch) ale nie pękł, ponieważ w tych miejscach działa największa siła spójności cząsteczek, z których zbudowany jest balon.

 

https://mojedziecikreatywnie.pl

BALONOWE GNIOTKI

Potrzebujemy:

 

–       mąka ziemniaczana,

–       balon

–       lejek

–       plastikowa butelka

–       marker

–       kolorowa włóczka

 

Samodzielnie wykonane gniotki, to dla dzieci podwójna frajda. Na początku wsypujemy mąkę do wysokości 1/2 lub 3/4 butelki w zależności od wielkości balona. Najlepiej robić to przez lejek, poruszając w środku słomką lub wykałaczką, aby przesypywało się bez zastojów. Następnie dmuchamy balon, skręcamy go i zakładamy na butelkę.

Teraz wystarczy butelkę obrócić w taki sposób, aby mąka przesypała się do nadmuchanego balona. Można to przyśpieszyć ściskając kilkukrotnie butelkę. Wypełniony mąką balon ściągamy z butelki, spuszczamy powoli powietrze związujemy go i zabieramy się za dekorowanie. Na czubku głowy naszego Pana Gniotka przywiązujemy włóczkę i rysujemy markerem buzię.

 

https://mojedziecikreatywnie.pl

Jak zrobić atrament sympatyczny?

 

Jak pobrać odciski palców?

https://naukajestfajna.edu.pl/galeria-wideo/

Pływająca meduza

Potrzebujemy:

 

- plastikową butelkę,

- wodę,

- bibułę niebieską lub barwnik spożywczy,

- woreczek i nitkę

 

Do plastikowej butelki nalewamy wody. Barwimy ją dodając kawałek bibuły, barwnik spożywczy lub wkładając do wody na kilka sekund niebieski pisak. Następny krok to wykonanie meduzy. Nalewamy do woreczka niewielką ilość wody, związujemy nitką a pozostałą część woreczka tniemy na wąskie paski. Gotową meduzę wystarczy teraz włożyć do butelki i cieszyć się jej realistycznym widokiem.

Ona pływa ! ;)

 

http://figlujemy.blogspot.com/2015/06/meduza-w-butelce.html

 

[ Cookies - info ]Oprogramowanie CMS: DragoN-NogarD © ( www: http://nogard.pl )