Eksperymenty i Sensoplastyka

 

Ciecz nienewtonowska:

Potrzebujemy:

- chłodną wodę,

- głęboki talerz lub miskę,

- mąkę ziemniaczaną

- łyżkę do mieszania.

 

Do miski nalewamy wody, dosypujemy mąkę i mieszamy. Nie ma tu idealnych proporcji, dlatego wodę dodajemy do momentu, gdy masa stanie się jednolita, lecz jeszcze nie płynna. Powinna być nieco twardsza od ciastoliny, a jednocześnie tworzyć gładką, lustrzaną powierzchnię. Każda zwykła ciecz pod wpływem nacisku łatwo się rozpływa na boki tak jak woda w wannie. Natomiast ciecz nienewtonowska pod wpływem nacisku zmienia swoje właściwości. Zwykle taka ciecz zmienia swoją “twardość” czasami do tego stopnia, że można po niej chodzić. Ważne, aby robić to szybko i mocno naciskać stopami na powierzchnię cieczy. Natomiast w przypadku zabawy dłońmi gdy szybko chwycimy ciecz i zgnieciemy to utworzy się kulka, natomiast zwalniając nacisk, ciecz spłynie nam z dłoni.

Źródło: https://ronja.pl/ciecz-nienewtonowska/

Eksperyment “Chemiczne jojo”

Potrzebujemy:

- sodę,

- ocet,

- olej,

- barwnik,

- dzbanek

- pipetkę lub strzykawkę

Wlewamy ocet do szklanek, a następnie dodajemy do niego barwniki. Jeśli nie macie barwników można dodać sok z buraków lub zabarwić ocet zanurzając w nim bibułę. Do dzbanka wsypujemy jedno opakowanie sody oczyszczonej, a następnie po ściance dzbanka delikatnie wlewamy olej. Teraz nabieramy zabarwiony ocet za pomocą pipetki lub strzykawki i stopniowo po kropelce mniejszej lub większej wkrapiamy ocet do dzbanka obserwując co się dzieje…

Opis zjawiska

Krople zabarwionego octu wpuszczone do dzbanka z olejem i sodą powoli opadają na dno. Osadzają się na powierzchni sody i tam następuje reakcja. W wyniku połączenia octu (kwasu) i sody (zasady) następuje wytworzenie się gazu – dwutlenku węgla (CO2), który otacza kropelki wpuszczonego octu, a te stają się przez to lżejsze i unoszą się do góry. Gdy niebieskie i zielone kropelki wypłyną na powierzchnię oleju gaz tam sie ulatnia, a cięższe krople z powrotem opadają na dno i reakcja się powtarza. Jeśli doświadczenie przeprowadzimy prawidłowo krople powinny wędrować od góry do dołu.

Źródło: https://mojedziecikreatywnie.pl/2015/04/eksperyment-chemiczne-jojo/

 

KOSMOS W SŁOIKU
Z tego odcinka dowiecie się jak domowym sposobem zrobić... KOSMOS w słoiku! Świetnie się sprawdzi jako ozdoba pokoju lub prezent dla bliskiej osoby. A efekt galaktyki w słoiku jest... sami oceńcie i dajcie nam znać!
Do jej wykonania potrzebujecie tylko:
- słoik
- brokat
- barwniki
- woda
- zakraplacze
- wata.
Obejrzyjcie filmik i spróbujcie razem z rodzicami stworzyć kosmos w słoiku.
DOMOWA PIASKOLINA
Próbowaliście kiedyś samodzielnie stworzyć domową piaskolinę? :-)
Do stworzenia piaskoliny potrzeba tylko:
- piasku
- wody
- skrobi kukurydzianej
- barwnika spożywczego
- płynu do mycia naczyń
- tacki.
Obejrzyjcie filmik i spróbujcie razem z rodzicami stworzyć domową piaskolinę!
CIASTOLINA Z BALSAMU DO CIAŁA I SKROBII

Potrzebujemy:

–       balsam do ciała (5 łyżek),

–       8 łyżek mąki ziemniaczanej,

–       miska,

–       łyżka,

 

 Do miski wsypujemy 8 łyżek mąki ziemniaczanej i 5 łyżek balsamu. Następnie mieszamy obydwa składniki aż do całkowitego połączenia. Miłej zabawy.

Link do filmiku instruktażowego:

https://www.youtube.com/watch?v=n2Tp4E74jZE

[ Cookies - info ]Oprogramowanie CMS: DragoN-NogarD © ( www: http://nogard.pl )