Kwiecień

XIV festiwal Książki w Puławach

Już kolejny raz obchodzimy w naszym mieście Festiwal Książki. Uczniowie szkoły wzięli udział w zorganizowanym prze Filię nr 3 Biblioteki Miejskiej w Puławach spotkaniu z niezwykłym człowiekiem - literaturoznawcą, wykładowcą Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie i pisarzem, panem Michałem Rusinkiem,

Spotkanie pełne było ciekawych informacji na temat retoryki, tego, co ułatwia nam kontakt z innymi ludźmi.  Wszyscy dowiedzieli się też, że mowa polska pełna jest stylistycznych błędów, które przybyły gość nazwał "pypciami na języku". Niektóre z nich były zabawne i wywołały salwę śmiechu. Otóż pewnego dnia pan Rusinek wyczytał w gazecie, że "bohaterski człowiek wyniósł z płonącego domu swoją świeżo upieczoną żonę..." - no cóż, dobór słów nie najszczęśliwszy... Okazuję się, że takich niezbyt szczęśliwych sformułowań w naszej codziennej mowie jest naprawdę wiele.

Warto dodać, że pan Michał Rusinek był osobistym sekretarzem naszej Noblistki, Wisławy Szymborskiej.

 

 lightbox lightbox lightbox lightbox

Wizyta klasy 3c w "radio puławy 24"

24 kwietnia 2017r. kl.III "c" była z wizytą w rozgłośni radiowej -  radio puławy 24 w Puławach. Uczniowie zobaczyli codzienne zajęcia dziennikarzy, reporterów i spikerów radiowych. Największe zainteresowanie wzbudziły oglądane pomieszczenia: studio emisyjne i nagraniowe oraz newsrom - miejsce pracy w którym pracownicy tworzą informacje. Dzieci miały też okazję bezpośrednio na żywo uczestniczyć w audycji udzielając wywiadu na temat ,,Śniadanie - najważniejszy posiłek w ciągu dnia". Wizyta w rozgłośni radiowej przebiegała w miłej, życzliwej atmosferze. Na koniec spotkania z dziennikarzami  uczniowie zostali poczęstowani słodkim poczęstunkiem i otrzymali medale z logo ,,radio puławy 24". Po wizycie w radiu niektórzy zastanawiają się nad podjęciem w przyszłości pracy w tym kierunku. 

            

Rekonstrukto „ Staropolski Sarmatyzm i Epoka Szlachecka”

W dniu 24.04.2017r. w naszej szkole odbył się pokaz historyczny / lekcja edukacyjna grupy artystycznej „Rekonstrukto” – na temat: „Staropolski Sarmatyzm i Epoka Szlachecka”. W spotkaniu wzięły udział klasy 0-3 oraz 4-6 pod opieką wychowawców i nauczycieli. Został zaprezentowany rys historyczny epoki sarmackiej, życie codzienne, przedstawiono wygląd ówczesnych strojów charakterystycznych dla tej epoki, przybliżono temat uzbrojenia  oraz system kar w tamtych czasach. Uczestniczący w spotkaniu mogli, na własnej skórze, przekonać się jak czuli się skazańcy, mieli możliwość dotknąć strojów i broni oraz poczuć smak „sarmackiej Polski”. Pokaz spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem przez uczniów, wszyscy byli pod dużym wrażeniem prezentacji i oczekują z niecierpliwością na inne tego typu przedstawienia.

      

   

Szlachta w Polsce

"Naród, który nie sza­nuje swej przeszłości nie zasługu­je na sza­cunek te­raźniej­szości i nie ma pra­wa do przyszłości."

Józef Piłsudski

 

Historia Polski przekazywana uczniom na różne sposoby w końcu zapada głęboko nie tylko w serca, ale i w pamięć. 24 kwietnia odbyło się w naszej szkole niezwykłe spotkanie z historią. Grupa artystyczna "Rekonstrukcjo" przybliżyła wszystkim uczniom tradycje i zwyczaje polskiej szlachty. Zebranie dowiedzieli się, że szlachta wywodzi się z rycerstwa, jak nazywają się poszczególne część szlacheckiego stroju, na czym polega różnica pomiędzy mieczem a szpadą. Niezwykłym zainteresowaniem cieszyły się wiadomości na temat kar stosowanych w dawnej Polsce i sądów, które odbywały się np. nad kobietami posądzonymi o czary. Najwięcej entuzjazmu wzbudził jednak pokaz sztuk walki, w którym wziąć mogli udział nasi koledzy. Na zakończenie spotkania przybyli uczniowie mogli dotknąć zgromadzonych rekwizytów, przymierzyć poszczególne elementy stroju i sprawdzić, czy wygodnie siedzi się na krześle do wykrywania czarownic...

lightbox lightbox lightbox lightbox lightbox lightbox lightbox

lightbox lightbox lightbox lightbox

lightbox 

Wielkanocny kiermasz

W dniach 11-12 kwietnia 2017r. w naszej szkole tradycyjnie odbył się Kiermasz Wielkanocny. Było świątecznie i wiosennie. Podczas kiermaszu można było podziwiać oraz zakupić wielkanocne ozdoby – wszystkie wykonane własnoręcznie. Rękodzielnicze dzieła: baranki, pisanki, kraszanki, stroiki, owies wielkanocny, jajka, króliczki, kurczaczki, ozdoby filcowe, poduszki, żywe kwiaty, kartki świąteczne, i wiele innych przygotowali chętni uczniowie naszej szkoły na godzinach wychowawczych, lekcjach plastyki i zajęciach świetlicowych. Ponadto podczas kiermaszu można było zakupić słodkości i sałatki  przygotowane przez rodziców uczniów SP nr 11. Ciasto sprzedawane było na każdej przerwie, a wybierać było w czym - rogaliki, szarlotki, serniki, keksy i inne słodkości. Zapach ich roznosił się po całej szkole. Ciasta przyciągały smakoszy swoimi kształtami i barwami. Chętnych na smakołyki nie brakowało. Kiermasz cieszył się dużym zainteresowaniem zarówno dzieci jak i dorosłych. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Dochód z kiermaszu zostanie przekazany na Lubelskie Hospicjum Małego Księcia. Dziękujemy wszystkim, którzy współpracowali z zespołem świetlicowym oraz tym, którzy zakupili własnoręczne dzieła. Mamy nadzieję, że znajdą się one na Waszych wielkanocnych stołach.

      

     

     

  

WOJEWÓDZKIE PÓŁFINAŁY W MINI-PIŁCE RĘCZNEJ CHŁOPCÓW

Dnia 12 marca 2017 r. w Łukowie odbyły się 1/2 finału wojewódzkiego Szkół Podstawowych w Mini-piłce Ręcznej Chłopców. I miejsce zajęli uczniowie naszej szkoły, którzy awansowali do finału wojewódzkiego.

Skład zwycięskiego zespołu: Maciej Łucjanek, Alik Wójciak, Jakub Zagólski, Szymon Sekuła, Jan Krasucki, Kuba Bereziński, Wojciech Włudarczyk, Jakub Pietras, Krzysztof Urbanek, Marcel Szymanek, Paweł Ciupa, Michał Jasiakiewicz, Szymon Woszczyk, Julian Pytka.

Opiekunem i trenerem zwycięskiego zespołu jest Zbigniew Dors

 

    lightbox lightbox lightbox

lightbox lightbox

KOLEJNOŚĆ KOŃCOWA:

1 miejsce         - SP nr 11  Puławy

2 miejsce         - SP nr 3 Biała Podlaska

3,4 miejsce      - SP 1 Łuków

3,4 miejsce      - SP Ulan Majorat

5  miejsce        - SP4 Lubartów

GRATULUJEMY NASZYM ZWYCIĘZCOM I ŻYCZYMY IM JESZCZE WIELU SUKCESÓW!

IV "a" na warsztatach w Leroy Merlin

6 kwietnia uczniowie klasy IV „a” uczestniczyli w warsztatach pt.: „Dzieciaki Sadzeniaki” , których organizatorem był sklep  Leroy Merlin.   Celem zajęć było rozbudzanie wśród uczniów zainteresowań przyrodą. Część  teoretyczna zajęć obejmowała  prezentację roślin znajdujących się w dziale „Ogród”. Przy tej okazji pracownik sklepu omówił  potrzeby życiowe roślin doniczkowych oraz zasady ich pielęgnacji. Część praktyczna zajęć to wysianie do doniczek owsa, który uczniowie zabiorą na święta do domów. Oprócz warsztatów na dzieci czekało jeszcze wiele atrakcji, między innymi mieszanie farb, kolorowanie pisanek, oglądanie pracy wózków widłowych oraz słodki poczęstunek. 

     

            

      

      

Tydzień zdrowia

W dniach 3-7 kwietnia odbył się w naszej szkole tydzień zdrowia. Na każdy dzień zaplanowane zostało zadanie promujące zdrowy styl życia. W poniedziałek dwie grupy uczniów 4d i 6d we wszystkich klasach naszej szkoły zaprezentowały ciekawe wiersze dotyczące zdrowia, zabawę zagadki w klasach 0-4, test wiedzy o zdrowym odżywianiu dla klas 5-6. W nagrodę za poprawnie udzieloną odpowiedź prowadzący częstowali smacznymi owocami i warzywami. Na zakończenie krótkiej promocji wszyscy zostali poczęstowani winogronem i zaproszeni na kiermasz zdrowej żywności.

     

     

     

 

We wtorek odbył się kiermasz zdrowej żywności przygotowany przez uczniów klas 4d i 6d. Nie zabrakło na nim świeżo wyciskanych soków z różnych owoców i warzyw: jabłek, winogron, grapefruitów, pomarańczy, marchewek. Uczniowie przygotowywali również koktajle owocowe: jogurty naturalne z ananasami, bananami, kiwi, jabłkami, pomarańczami. Na drugim stanowisku można było zakupić pyszne sałatki owocowe i warzywne. Tego dnia każdy mógł znaleźć coś smacznego dla siebie. W całej szkole widać było wielu uczniów i nauczycieli jedzących smaczną, pełną witaminy A marchewkę.

    

 

W czwartek odbył się kiermasz zdrowych kanapek prowadzony przez samorząd uczniowski. Uczniowie klas 4d, 6d oraz 1a poprowadzili również przemarsz na jednej z przerw. Przy muzyce w kolorowych owocowych strojach z transparentami promującymi zdrową żywność przeszli korytarzami szkoły.

 

     

    

  

 

W piątek odbyły się zabawy ruchowe przy muzyce promujące zdrowy styl życia. Spotkanie to poprowadziła na korytarzu szkolnym na dwóch przerwach międzylekcyjnych pani Elżbieta Rutkowska

    

[ Cookies - info ]Oprogramowanie CMS: DragoN-NogarD © ( www: http://nogard.pl )