Współpraca z UMCS

Strona projektu - http://knmii.umcs.pl/okole.html

Współpraca z Wydziałem Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie

Informujemy, że Szkoła Podstawowa nr 11 od października 2019 r. rozpoczęła współpracę z Wydziałem Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Zdolni uczniowie z naszej szkoły, którzy są szczególnie zainteresowani dodatkowymi zajęciami z matematyki mają możliwość uczestniczenia w  nieodpłatnym projekcie dydaktycznym, składającym się  z:

1. Lubelskiej Młodzieżowej Ligi  Zadaniowej
  2. Koła Olimpijskiego dla uczniów z klas 4-8 szkół podstawowych.

Koło Olimpijskie będzie odbywało się w wybrane soboty, w godzinach 10:30-12.30 na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki UMCS w Lublinie.

Koło będzie się odbywało w dwóch grupach:

• I grupa: Math Monster, grupa przeznaczona dla uczniów z klas 4, 5, 6 SP;
  • II grupa: Mega Math Monster, grupa przeznaczona dla uczniów z klas 7, 8 SP.

Serdecznie zapraszamy na oficjalne rozpoczęcie zajęć Koła Olimpijskiego, które odbędzie się 09.11.2019 o godzinie 10:20 w Auli Matematyki na Wydziale Matematyki Fizyki i Informatyki UMCS w Lublinie. Natomiast w godzinach 11:00-13:00 odbędą się pierwsze spotkanie Koła Olimpijskiego dla uczniów szkoły podstawowej.

koordynator projektu:
Beata Kryczka-Tarka oraz nauczyciele matematyki

Projekt dydaktyczny – cele i plan szczegółowy

Cele:

1. Popularyzacja matematyki,
  2. Wyłonienie uczniów utalentowanych matematycznie z obszaru województwa lubelskiego,
  3. Praca z uzdolnionymi uczniami szkoły podstawowej, którzy docelowo będą przygotowywani do olimpiad matematycznych, a w przyszłości rozwiną nasze województwo,
  4. Zadbanie o rozwój przyszłej kadry naukowej WMFiI UMCS,
  5. Promowanie województwa lubelskiego w obszarze konkursów matematycznych na arenie ogólnopolskiej,
  6. Zaangażowanie i rozwój studentów kierunku nauczanie matematyki i informatyki,
  7. Podwyższenie poziomu kierunków nauczycielskich i lepsze przygotowanie studentów do pracy nauczyciela,
  8. Przeanalizowanie wyników dotyczących egzaminu 8-klasisty i egzaminu gimnazjalnego z matematyki ze szkół z obszaru województwa lubelskiego, oraz rozpoznanie, które obszary matematyki poszły słabiej,
  9. Praca nad podwyższeniem poziomu edukacji matematycznej w lubelskich szkołach.

Projekty:

1. LMLZ - Lubelska Matematyczna Liga Zadaniowa
    • Wyłonienie uczniów uzdolnionych matematycznie z obszaru województwa lubelskiego, troska o ich rozwój matematyczny i umożliwienie im współpracy.
    • Uczniowie będą zaproszeni do uczestnictwa w kole olimpijskim organizowanym przez WMFI UMCS.
  1. 2. Zajęcia olimpijskie dla uczniów szkoły podstawowej
    • Zajęcia będą odbywały się dwa razy w miesiącu, w soboty, w godzinach 9.00-11.00.
    • Zadania omawiane na zajęciach będą umieszczone na stronie internetowej, po czym uczniowie będą mieli dwa tygodnie na samodzielne rozwiązanie zadań.
    • Rozwiązania firmowe będą przedstawione przez prowadzących zajęcia.
    • Uczniowie obecni na sobotnich spotkaniach koła będą mogli przedstawiać swoje rozwiązania.
    • Uczniowie, którzy nie będą mogli uczestniczyć w sobotnich spotkaniach będą mogli wysyłać swoje rozwiązania na adres e-mailowy oraz będą mogli kontaktować się drogą elektroniczną z prowadzącymi zajęcia.

Lista konkursów branych pod uwagę:

• Kangur,
  • Olimpiada Lingwistyczna (wersja dla uczniów SP – konkurs Babel),
  • Konkurs Matematyczny organizowany przez Lubelskiego Kuratora Oświaty,
  • Olimpiada Matematyczna Juniorów.

Zestawy zadań będą oparte o następujące działy matematyki:

• Geometria płaska
  • Geometria przestrzenna
  • Algebra
  • Kombinatoryka i teoria gier
  • Teoria liczb
  • Logika

Pracownicy i wybrani studenci WMFI UMCS będą odpowiedzialni za przygotowanie i sprawdzanie zadań oraz będą sprawować opiekę nad kołem matematycznym;
Planowane jest również zorganizowanie letnich i zimowych szkół matematycznych dla najlepszych uczniów.
W przyszłości planowane jest prowadzenie także zajęć z programowania i robotyki dla uczniów szkół podstawowych.

Do pobrania: