Mumifikacja - eksperyment

Poznając wierzenia egipskie dowiedzieliśmy się o mumifikacji. Postanowiliśmy przeprowadzić ten proces w warunkach szkolnych. Naszym sarkofagiem czyli pożeraczem ciał były plastikowe pudełka. Zamiast egipskiego natronu - specjalnej soli wykorzystaliśmy sól kuchenną. Procesowi mumifikacji poddaliśmy skrzydełko z kurczaka, 3 pomidorki koktajlowe i kawałek wędliny z kanapki. Proces trwał 70 dni. Jego etapu i finalne efekty można zobaczyć w galerii. Uczniowie 5 E i nauczyciel historii W. Kostecki.

Pismo obrazkowe i klinowe - przemiany gliny.

Czytamy i piszemy. Używamy bardzo ważnego wynalazku - pisma. Rozmawiając na historii o Sumerach poznaliśmy właściwości gliny. Kiedy jest surowa jest miękka, można ja ugniatać i odciskać na nie znaki. Po wysuszeniu jest twarda, a po wypaleniu jest twarda jak kamień - staje się ceramiką. Odciskaliśmy w klinie drewnianymi pisakami najstarsze piktogramy, próbowaliśmy także sił z sumeryjskim pismem klinowym. Efekty naszej pracy w galerii. Uczniowie klasy 5 D wraz z nauczycielem W. Kosteckim