Z życia biblioteki szkolnej

 

 

Henryk Jerzy Chmielewski - popularny Papcio Chmiel

 

7 czerwca, swoje 97 urodziny obchodził Henryk Jerzy Chmielewski, znany jako Papcio Chmiel - polski grafik, rysownik i publicysta, autor serii komiksowej „Tytus, Romek i A’Tomek”, uczestnik powstania warszawskiego. Uczęszczał do Publicznej Szkoły Powszechnej nr 3, a następnie do prywatnego męskiego Gimnazjum im. Stefana Żeromskiego Towarzystwa Przyjaciół Polskich Szkół Średnich. Był członkiem 70 Warszawskiej Drużyny Harcerskiej. W marcu 1943 roku został żołnierzem Armii Krajowej. W czasie powstania warszawskiego był żołnierzem w stopniu starszego strzelca w szeregach 7 pułku piechoty AK „Garłuch”. Po wojnie przeprowadził się do Łodzi. Henryk Chmielewski rozpoczął karierę graficzną w wojsku, gdzie powierzono mu opiekę nad gazetką. Po przejściu do cywila pracował jako rysownik, początkowo w „Świecie Przygód”, następnie w „Świecie Młodych”. W latach 1950–1956 studiował na Akademii Sztuk Plastycznych w Warszawie na Wydziale Grafiki. Papcio Chmiel jest autorem kontynuacji serii komiksowej „Sierżant King z królewskiej konnicy” oraz komiksów własnego pomysłu „Półrocze bumelanta” i „Witek sprytek”. Wielką popularność przyniosła mu, ukazująca się od 1957 roku, seria komiksów „Tytus, Romek i A’Tomek”, która rozeszła się w łącznym nakładzie 11 milionów egzemplarzy. Henryk Jerzy Chmielewski jest laureatem Orderu Uśmiechu. W 1919 roku otrzymał nagrodę „Zasłużony dla komiksu polskiego”.

 

Zapraszamy do obejrzenia dwóch pierwszych odcinków serialu animowanego o przygodach przyjaciół: Tytusa, Romka i A’Tomka.

 

Filmy te są pierwszą ekranizacją komiksu i powstały w latach 1989-1990.

 

 
Tytus, Romek i A'Tomek - 1.
Narodziny Tytusa
Tytus, Romek i A'Tomek - 2.
Edukacja
 
Jan Kochanowski - polski poeta renesansu

 

 

Jan Kochanowski

1530 - 1584  

 

 

Polski poeta epoki renesansu, 

tłumacz, przewodniczący kapituły katedralnej poznańskiej,

poeta nadworny Stefana Batorego, sekretarz królewski. 

 

Uważany jest za jednego z najwybitniejszych twórców renesansu w Europie 

i poetę, który najbardziej przyczynił się do rozwoju polskiego języka literackiego.

 

Jan Kochanowski urodził się w Sycynie koło Zwolenia. Dokładna data urodzenia nie jest znana. Prawdopodobnie był to czerwiec 1530 roku.

Zmarł 22 sierpnia 1584 roku w Lublinie.

 

 

 

 

Zapraszamy do zapoznania się z biografią i twórczością Jana Kochanowskiego.

 

Jan Kochanowski

biografia

 Jan Kochanowski

i jego filozofia życiowa

 Jan Kochanowski

Treny

 Jan Kochanowski

Fraszki

TO SIĘ NIE NUDZI

Drodzy rodzice!

Zastanawiacie się, co robić z dziećmi, kiedy szkoły są zamknięte i niedługo wakacje? Oto kolejna propozycja na wolne przedpołudnia    i popołudnia. TVP VOD przygotowała specjalne kolekcje tematyczne dla dzieci i młodzieży pt. „TO SIĘ NIE NUDZI”. Dzieciaki          w różnym wieku uwielbiają te tytuły. I Wy prawdopodobnie też! 

 

 

 

Zapraszam do wspólnego oglądania. Teresa Swinarska

Ks. Jan Twardowski - duszpasterz i poeta

Ksiądz Jan Twardowski, to najpopularniejszy polski poeta religijny, którego fenomen wykracza poza literaturę – jego wiersze i proza są traktowane jako przesłanie duszpasterskie i poradniki dobrego życia. Fragmenty jego wierszy są cytowane przy wielu okazjach, trafiły na plakaty reklamowe, na tablice cmentarne, do forów internetowych.

W swojej poezji ksiądz Jan Twardowski mówi czym jest wiara, ufność, obcowanie z Bogiem, z ludźmi, czym jest miłość, przyjaźń. Jego wiersze są pełne ciepła, życzliwości, poruszają problemy zwykłych ludzi. Poeta często zwraca się do dzieci, zwierząt, roślin. Jest to poezja pocieszająca w smutkach, ucząca radości życia i zachwytu nad światem. Możemy w niej odnaleźć odpowiedzi na najważniejsze i najtrudniejsze pytania.

 

1 czerwca minęła 105 rocznica urodzin tego wielkiego, ale bardzo skromnego duszpasterza i poety.

 

Zapraszamy do obejrzenia prezentacji ukazującej sylwetkę ks. Jana Twardowskiego.

 

UŚMIECHNIJ SIĘ

Co to jest śmiech?

Encyklopedia mówi, że to wyraz twarzy, afekt, który jest ekspresją emocji i nastrojów i że powstaje przez napięcie mięśni w okolicach ust i wokół oczu. A tak po prostu: śmiech to silny lek dostępny bez recepty. Dotlenia organizm, zwiększa odporność, rozładowuje stres, poprawia nastrój, dodaje energii, upiększa, odmładza itd. itd.

Tak! Śmiechoterapia to nie żart. Śmiejmy się więc!

U najmłodszych może wywoływać śmiech czytanie bądź słuchanie książek Renaty Piątkowskiej.

Renata Piątkowska najbardziej znana współczesna pisarka, właścicielka wielu nagród literackich prywatnie jest mamą Marty i Kacpra, mieszka w Bielsku Białej, a jej pasja to jazda konna. Jest autorką książek dla dzieci: „Opowiadania dla przedszkolaków”, „Opowiadania z piaskownicy” „Nie ma nudnych dni”, „Z przysłowiami za pan brat”, „Przygoda ma kolor niebieski”      i wielu innych.

 Aktor Artur Barciś miłośnik literatury lubi czytać jej książki.

Prezentuję Wam jego wykonanie dwóch opowiadań.

 

Wystarczy kliknąć na obrazek.

 


 

 

 

 Miłych wrażeń przy słuchaniu. Teresa Swinarska

[ Cookies - info ]Oprogramowanie CMS: DragoN-NogarD © ( www: http://nogard.pl )