Z życia biblioteki szkolnej

Wystawa prac - konkurs plastyczny Polska Niepodległa

W dniach od 27 września do 5 października zapraszamy do obejrzenia wystawy prac plastycznych nagrodzonych i wyróżnionych w ogólnomiejskim konkursie Polska Niepodległa. Konkurs zorganizowany został przez Bibliotekę Miejską w Puławach. Wystawa znajduje się w holu głównym szkoły (wysoki parter). Większość prac nagrodzonych to prace uczniów naszej szkoły.

 

Jolanta Żmudzka

Pasowanie na czytelnika w klasach pierwszych

 

W dniach 13 i 14 marca w bibliotece szkolnej miało miejsce uroczyste pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników naszej biblioteki. Na początku dzieci obejrzały ciekawą prezentację postaci bajkowych przygotowaną przez uczennice z klas gimnazjalnych. Następnie wzięły udział w quizie o bajkach, gdzie za poprawną odpowiedź otrzymały słodką nagrodę. Najważniejszym punktem uroczystości było pasowanie każdego ucznia na czytelnika szkolnej biblioteki. Na zakończenie każde dziecko wypożyczyło do domu jedną wybraną przez siebie książeczkę. Na pamiątkę tego wydarzenia pierwszaki otrzymały zakładki do książek.

W przygotowanie uroczystości zaangażowały się uczennice: Magda Czechowska (2AG), Ania Polak (2BG), Ola Nowaczek (2BG), Wiktoria Gumienik (3AG), Paulina Suszek (3 AG), Weronika Kałużna (3 AG), Karolina Baran (3 BG), Karolina Michalik (3 BG) i Marta Rafał (3 BG).

 

Pasowanie na czytelnika

Przedstawienie

 

 

Pasowanie na czytelnika

w klasie 1 D

 

 

Pasowanie na czytelnika

w klasie 1 C

 

 

Pasowanie na czytelnika

w klasie 1 B

 

 

Pasowanie na czytelnika

w klasie 1 A

 

 
Rozstrzygnięcie Jesiennych Konkursów Plastycznych

Karolina Czerwińska 4e Katarzyna Kiełbasa 4e

 

W listopadzie 2017 r. zostały ogłoszone w szkole dwa konkursy plastyczne przygotowane przez p. Teresę Swinarską pod nazwą JESIENNE KONKURSY PLASTYCZNE zgodnie z Narodowym Programem Rozwoju Czytelnictwa. Jeden dla uczniów klas czwartych pt. „Mój przyjaciel Mikołajek”, drugi dla uczniów klas piątych pt. „Co Alicja zobaczyła po drugiej stronie lustra”. Wpłynęło łącznie 71 prac.

Jury szkolne wyłoniło następujących laureatów.

 

W konkursie o MIKOŁAJKU:

I miejsce zajęła Wiktoria Kuna 4d

II miejsce zajęła Katarzyna Kiełbasa 4e

III miejsce zajęła Karolina Czerwińska 4e

Wyróżnienie otrzymał Wojciech Rafa 4e

W konkursie o ALICJI:

I miejsce zajęła Marta Nowakowska 5c

II miejsce zajęła Aniela Góra 5c

III miejsce zajęła Weronika Szmigiel 5c

Wyróżnienie otrzymała Natalia Klimek 5a

 

Aniela Góra 5c Marta Nowakowska 5c
Natalia Klimek 5a Weronika Szmigiel 5c
Wiktoria Kuna 4d Wojciech Rafa 4e
Spotkanie z bajkową Florką

 

W środę 29 listopada br. w szkolnej bibliotece gościły przedstawicielki Puławskiego Ośrodka Kultury "Dom Chemika".  Panie – Renata Szczypa i Aleksandra Lis są organizatorkami Festiwalu Książki Dziecięcej w Puławach pod hasłem KSIĄŻKA MÓJ PRZYJACIEL. W naszej szkole spotkały się z uczniami klasy 1a i 2a i zaprezentowały bajkową postać – Florkę. Dzieci wysłuchały obszernych fragmentów pamiętników tej bohaterki oraz obejrzały krótkie filmiki. Na zakończenie spotkania panie zaprosiły wszystkich na weekendowe spotkania z książką w Galerii Zielona. Więcej szczegółów na stronie

http://www.galeriazielona.pl/aktualnosci/ksiazka-moj-przyjaciel/ 

 

Spotkanie z bajkową Florką w klasach 1b, 1c i 1d przeprowadziła pani Marzena Piskorska. Seria książeczek o Florce jest dostępna w szkolnej bibliotece.

Zapraszamy

 

lightbox


Szkolny konkurs recytatorski w klasach 0 - 3

27 listopada w bibliotece szkolnej odbyły się finały szkolnego konkursu recytatorskiego Wanda Chotomska dzieciom. Uczniowie zaprezentowali się w trzech kategoriach wiekowych: „zerówki”, klasy 1 i 2 oraz klasy 3. Poziom artystyczny był bardzo wysoki i jury miało nie lada problem wyłonić zwycięzców. Ostatecznie wszyscy finaliści zostali nagrodzeni:

 

W kategorii „zerówek”
I miejsce:Michalina Stolarek (0a), Mateusz Stachnio (0b), Antonina Krawczyk (0b), Lena Krygrowska (0b), Daria Cieniuszek (0d)

II miejsce: Oskar Gral (0a), Jan Zawierta (0b), Piotr Cywka (0c), Lena Radlińska (0c), Zorian Pękala (0d).

 

   

 

W kategorii klas 1 i 2
I miejsce: Hanna Bartoszek (1a), Alicja Nowakowska (1a), Michał Piaseczny (1c), Franciszek Góra (2a), Alan Niemczuk (2a)

II miejsce: Iren Kabakulakian (1b), Kuba Plewka (1c), Maja Badeńska (1d)
III miejsce: Krzysztof Martyniak (1b), Damian Zwarycz (1d).

 

  

 

W kategorii klas 3
I miejsce: Róża Potocka (3a), Marta Janiszek (3b), Maria Grontkowska (3d), Nina Pruchniak (3e)

II miejsce: Anna Figura (3a), Antonina Wawer (3b), Magdalena Kukier (3c), Jan Szarga (3c), Eliza Gral (3d), Róża Mizio (3f), Aniela Adach (3f)
III miejsce: Kacper Nowak (3e).

 

  

 

Wszystkim finalistom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

             We wrześniu 2017 r. biblioteka szkolna ogłosiła konkurs na życzenia dla biblioteki z okazji                                                                          październikowego święta.

 

 

Oto rezultaty:

 

EUROPEJSKIE DNI DZIEDZICTWA W FILII NR 5

W nowym roku szkolnym kontynuujemy współpracę  z Biblioteką Miejską a szczególnie z Filią nr 5. Wspólnie czytaliśmy 2 września 2017 r. „Wesele”. A w dniach 11-12 września  2017 r. w ramach  obchodów 25 edycji Europejskich Dni Dziedzictwa  pod hasłem „Krajobraz dziedzictwa – dziedzictwo krajobrazu” odbyły się zajęcia edukacyjne w Filii nr 5, połączone z prezentacją multimedialną dla uczniów starszych klas Szkoły Podstawowej nr 11. Skorzystały z nich klasa VI a z wychowawczynią p. Alicją Korpysz i klasa III a gimnazjalna  z p. Renatą Lis. Dzięki tak sformułowanemu tematowi  można było  pokazać krajobraz, jako zapis działalności pokoleń naszych przodków, oraz wszelkich zmian w kontekście rozwoju cywilizacyjnego, ze  zdobyciem świadomości  postępujących zmian. 

         

       

   

Rok Wisły

W początkach marca 2017 r. w Filii nr 5, odbył się kolejny cykl zajęć edukacyjnych dla starszych klas, tym razem związanych z obchodami Roku Rzeki Wisły. Warsztaty obejmowały prezentację diaporamy „Wisła dzika rzeka”, zaś uczestnicy pracowali na dostępnej literaturze przedmiotu, ze szczególnym uwzględnieniem historii i teraźniejszości Puław. Celem zajęć było przybliżenie księgozbioru  w kontekście ważnych elementów przeszłości Wisły, jako drogowskazu, historii, inspiracji dla artystów i symbolu polskości. W zajęciach wzięły udział  uczniowie wszystkich klas czwartych, piątych i szóstych wraz z nauczycielami przyrody. Zajęcia jak zwykle przeprowadziła niezastąpiona p. Elżbieta Nawrocka.

 

     

     

     

  

2017 Rokiem Brata Alberta

Biblioteka szkolna nieustająco współpracuje z Biblioteką Miejską w Puławach. W pierwszej połowie lutego 2017 r. w Filii nr 5 odbył się cykl zajęć edukacyjnych związanych z obchodami Roku Patrona Puław Świętego Brata Alberta. Uczestnikami zajęć byli dzięki zaangażowaniu p. Teresy Swinarskiej, nauczycielom religii w klasach młodszych i wychowawczyni klasy I a uczniowie naszej szkoły z klas I – III. Dziękujemy p. Elżbiecie Nawrockiej z Filii nr 5 za przeprowadzenie zajęć. 

 

      

      

  

Legendy polskie

W październiku i listopadzie 2016 r. zgodnie z zaleceniami Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa uczniowie klas 0-III  naszej szkoły wzięli udział w cyklu spotkań w Filii nr 5 Biblioteki Miejskiej w Puławach pt. „Legendy polskie”. Spotkania odbyły się dzięki współpracy biblioteki szkolnej z  Filią nr 5 w ramach wieloletniego programu „Czytam bo lubię”. Prezentacja książek, głośne czytanie, opowiadanie, metody aktywizujące  uczestników, mających możliwość zaprezentowania swoich umiejętności  i wiedzy, złożyły się na zajęcia edukacyjne mające na celu zachęcenie dzieci wraz z opiekunami do sięgnięcia po lekturę. 

             

 

Pasowanie na czytelnika

Zgodnie z tradycją 3 listopada 2016 r. w bibliotece szkolnej odbyło się pasowanie na czytelnika uczniów klasy pierwszej. Uroczystość przygotowała p. Teresa Swinarska przy pomocy p. Elżbiety Dudek. Udział wzięły uczennice z klasy VI d: Wiktoria Król, Olga Więcławska, Klaudia Rutkowska i Maja Bartoś oraz uczennica z klasy IV a Marika Sączek.

     

     

Czytamy dzieciom

W ramach projektu czytelniczego "Z książką przez świat" rodzice, nauczyciele oraz starsi uczniowie zostali poproszeni o czytanie bajek młodszym uczniom uczęszczającym do świetlicy szkolnej. Niektórzy rodzice i nauczyciele cyklicznie spotykali się z dziećmi. 

     

     

  

XIII Festiwal Książki w Puławach

Wioletta Piasecka

W środę, 27 kwietnia 2016 r. w Filii nr 5 Biblioteki Miejskiej uczniowie klas I uczestniczyli w wyjątkowym spotkaniu autorskim z panią Wiolettą Piasecką. Ta miła, serdeczna i ciepła pisarka oczarowała dzieci swym wdziękiem osobistym. W bardzo ciekawy sposób opowiadała o losie małego H. Ch. Andersena, przedstawiła fragment sztuki teatralnej z użyciem kukiełek, zadawała chłopcom zagadki o najsłynniejszych piłkarzach świata, prezentowała w bardzo atrakcyjny sposób swoje książki, które dzieci bardzo chętnie kupowały na zakończenie spotkania. Największym zainteresowaniem cieszyły się wróżby, którymi autorka ponad 40 baśni i bajek dla dzieci dziękowała za właściwe odpowiedzi na zadawane pytania i zadania. Półtora godzinne spotkanie upłynęło bardzo szybko, a dzieci zapamiętają je jako bardzo udane.

 

      

     

 

Izabella Klebańska

25 kwietnia b. r. w Bibliotece Miejskiej (Filia nr 5) uczniowie klas II uczestniczyli w spotkaniu z pisarką dla dzieci – Izabellą Klebańską.  Autorka czytała fragmenty swoich wierszy, zachęcała dzieci do ekspresyjnego odbioru tekstu i ruchem wyrażenia emocji. Wprowadziła wszystkich w zaczarowany świat muzyki, grała na skrzypcach i prezentowała utwory muzyki poważnej. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem uczestniczyli w tym spotkaniu.

 

       

     

 

Jolanta Marcolla

27 kwietnia b. r. w ramach XIII Festiwalu Książki w Puławach uczniowie wszystkich klas III uczestniczyli w spotkaniu z Jolantą Marcollą. Autorka książek dla dzieci ciekawie zaprezentowała swoją nową książkę pt. „Czarownice”. Czytała krótkie fragmenty tej pozycji oraz miała dla dzieci nagrody niespodzianki za poprawnie rozwiązane zagadki i łamigłówki. Na koniec spotkania uczniowie mogli kupić prezentowaną książkę wzbogaconą o autograf autorki.

 

      

 

Zajęcia uczniów klas IV

W ramach Festiwalu Książki w Filii nr 5 Biblioteki Miejskiej w Puławach odbyły się zajęcia edukacyjne dla klas IV SP nr 11 - „Iphone, phablet i inne mass media”. Uczestnicy spotkania mieli możliwość zapoznania się z najnowszymi komunikatorami. Poznali odpowiedzi na pytania: odkąd działa telewizja, radio, Internet, a także jaki wpływ na nasze życie wywiera reklama.

 

    

 

0 kłamstwie i kłamaniu

    W lutym w Filii nr 5 na osiedlu Niwa odbyły się ostatnie spotkania wspierające i promujące czytelnictwo z cyklu „Czytam bo lubię”. Uczniowie klas IV uczestniczyli w zajęciach literackich z elementami biblioterapii  pt. „Pinokio - o kłamstwie i kłamaniu”. Było to podsumowanie omawianej na lekcjach języka polskiego lektury, które polegało na udzieleniu odpowiedzi na proste pytania: czym jest kłamstwo? Dlaczego kłamiemy i jakie są rodzaje kłamstw?
    Podczas zajęć uczniowie poznali definicję kłamstwa, podawali przykłady okłamywania innych i samych siebie m.in. poprzez zakładanie w różnych sytuacjach tzw. masek. Podsumowanie spotkania stanowiła dyskusja, podczas której poruszono kwestię społecznych i moralnych konsekwencji kłamstwa.

 

    

  

Odcienie przyjaźni

W listopadzie klasy piąte uczestniczyły w kolejnych zajęciach edukacyjnych w ramach programu opracowanego wspólnie z Filią nr 5 Biblioteki Miejskiej pt. „Czytam bo lubię” zgodnie z Narodowym Programem Rozwoju Czytelnictwa. Tematem zajęć były „Odcienie przyjaźni” w kontekście  lektury Ferenca Molnara „Chłopcy z Placu Broni”. Zajęcia zawierały elementy biblioterapii.

Pasowanie na czytelnika Biblioteki Szkolnej

  5 i 6 listopada najmłodsi uczniowie naszej szkoły zostali uroczyście przyjęci w poczet czytelników Biblioteki Szkolnej. Podczas pierwszej części uroczystości dzieci obejrzały krótką inscenizację o problemach postaci bajkowych. Aktorami w przedstawieniu byli uczniowie z klasy 5d: Maja Bartoś, Weronika Ciechanowicz, Oliwia Daszczuk, Wiktoria Król i Ola Myka. Z klasy 5a wystąpiła Klaudia Kozak. W rolę bajkowego Jasia i Małgosi wcieliły się dzieci z klasy 2e - Ania Żmudzka i Szymek Stefaniak.

   Po obejrzeniu przedstawienia pierwszoklasiści złożyli przyrzeczenie, że będą kochać i szanować książki. Następnie wszyscy zostali pasowani na czytelników. Na pamiątkę tego wydarzenia każde dziecko otrzymało zakładkę.

   Podczas drugiej części uroczystości nowi czytelnicy poznali zasady korzystania ze zbiorów bibliotecznych i w towarzystwie postaci bajkowych wybierali dla siebie książeczki do wypożyczenia.

     Mamy nadzieję, że od tej pory każdy pierwszak będzie często odwiedzał bibliotekę i rozbudzi w sobie potrzebę czytania oraz poznawania nowych bohaterów książkowych.

      

     

     

     

           

    

TEN OBCY – SAMOTNY WŚRÓD NAS

W październiku bieżącego roku szkolnego Filia nr 5 Biblioteki Miejskiej  zaczęła realizować program zajęć edukacyjnych dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 11. W tym roku pani Elżbieta Nawrocka z Filii nr 5 i pani Teresa Swinarska z SP11 opracowały program promujący i wspierający czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży „Czytam bo lubię” zgodnie z Narodowym Programem Rozwoju Czytelnictwa MEN. Od 19 do 22 października 2015 r. klasy szóste uczestniczyły w zajęciach literackich z elementami  biblioterapii  pt. „Ten obcy – samotny wśród nas”. Był to wstęp do omówienia lektury Ireny Jurgielewiczowej na lekcjach języka polskiego.

     

     

     

   

Spotkanie z Grzegorzem Kasdepke

W ramach XII Festiwalu Książki w Puławach 28 kwietnia w Filii nr 5 Biblioteki Miejskiej odbyło się spotkanie z autorem książek dla dzieci – Grzegorzem Kasdepke. Wzięli w nim udział uczniowie wszystkich klas trzecich. Pisarz bardzo ciekawie opowiadał o swojej twórczej pracy, bohaterach książek i poruszanych tematach. Dowiedzieliśmy się kiedy i w jakich okolicznościach zrodził się pomysł napisania pierwszej przygodowej książki dla dzieci. Podczas „konferencji prasowej” pisarz odpowiadał również na prywatne pytania zadawane przez dzieci. Na zakończenie spotkania uczniowie mieli możliwość zakupienia książek Grzegorza Kasdepke i otrzymania autografu autora.  

    

    

Papier ipad i coś więcej

Papier ipad i coś więcej to propozycja filii nr 5 BM w Puławach dla uczniów klas IV i V SP nr 11, z okazji trwającego właśnie XII Festiwalu Książki. Na zajęciach uczestnicy mieli możliwość poznać bliżej funkcjonowanie  i historię mediów w kontekście zmieniających się technologii i bezpiecznego z nich korzystania.

    

Zajęcia edukacyjne w Filii nr 5 Biblioteki Miejskiej

W kwietniu 2015 r. zakończył się cykl zajęć edukacyjnych dla wszystkich klas szkoły podstawowej w Filii nr 5 Biblioteki Miejskiej. Zajęcia odbyły się według programu współpracy opracowanego na rok szkolny 2014/2015 przez p. Elżbietę Nawrocką przy współpracy p. Teresy Swinarskiej. Klasy pierwsze bawiły się w grudniu 2014 r. z okazji „Dnia Pluszowego Misia”. Klasy drugie w styczniu poznawały „Baśnie z różnych stron świata”. Klasy trzecie w lutym przypominały sobie „Autorów naszych lektur”. Klasy czwarte w marcu wzięły udział w warsztatach pt. „Kto to jest artysta”. Klasy piąte w ramach edukacji regionalnej poznawały „Insygnia miejskie”. Klasy szóste w kwietniu ćwiczyły „Czytanie krajobrazu”. Zajęcia były bardzo ciekawe z wykorzystaniem multimediów i pedagogiki zabawy KLANZA.

     

     

     

    

Ogólnopolskie Wybory Książek

 

W najbliższych latach biblioteki dostaną miliony złotych na zakup książek. Ponieważ statystyki czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży nie są dobre, a badania wskazują, że uczniowie nie przepadają za obowiązkowymi lekturami, redakcja miesięcznika "Biblioteka w Szkole" postanowiła zorganizować Ogólnopolskie Wybory Książek i dowiedzieć się u źródła, co chcą czytać sami zainteresowani.

 

 

W naszej szkole wybory przeprowadzone zostały w dniach 16-18 marca. Uczniowie każdej klasy I - VI zostali wcześniej zapoznani z regulaminem tej akcji, a następnie mieli możliwość zagłosowania na swoje ulubione książki.

                                                                Na tej podstawie powstała nasza

szkolna lista bestsellerów!

W klasach 1 – 3 udział w głosowaniu wzięło 138 uczniów, co stanowi prawie 50% wszystkich uczniów klas młodszych. 

 

Książki wskazane przez 23 uczniów:

 1) Hania Humorek (seria) – Megan McDonald 

 Książki wskazane przez 15 uczniów:

 1) Martynka (seria) – Gilbert Delahaye 

 2) Plastusiowy pamiętnik – Maria Kownacka

 3) Koszmarny karolek (seria) – Francessa Simon

 Książki wskazane przez 14 uczniów:

 1) Doktor Dolittle i jego zwierzęta – Lofting Hugh 

 2) Dzieci z Bullerbyn - Astrid Lindgren

 3) Kubuś Puchatek (seria) – A. Milne

 Książki wskazane przez 12 uczniów:

 1) Mikołajek – Sempe, Gościnny

 Książki wskazane przez 9 uczniów:

 1)  Zaczarowana zagroda – Czesław Centkiewicz

 Książki wskazane przez 6 uczniów:

 1) Harry Potter – seria J.K. Rawling

 Książki wskazane przez 5 uczniów:

 1) Magiczne drzewo – Andrzej Maleszka

 Książki wskazane przez 4 uczniów:

 1) Opowieści z Narnii – seria C.S. Lewis 

 2) Ania z Zielonego Wzgórza – Lucy Maud Montgomery

 3) Seria Holly Webb

 Książki wskazane przez 3 uczniów:

 1) Bambi – Walt Disney 

 2) Kraina lodu – seria Disney ’a

 3) Koziołek Matołek – Kornel Makuszyński  

 4) Julek I Julka – Annie Schmidt

 5) Mój niesforny szczeniak – Holly Webb  

Książki wskazane przez 2 uczniów:

 1) 100 bajek – Jan Brzechwa

 2) Fred się zagubił – Holly Webb

 3) Anaruk chłopiec z Grenlandii – Czesław Centkiewicz

 4) Samotne lwiątko – Amelia Cobb

 5) Pięciopsiaczki – Wanda Chotomska 

 6) Kopciuszek – Jakub i Wilhelm Grimm

 7) Dinozaury – B. Hoffmann 

 8) Franklin (seria) – Brenda Clark

 9) Karolcia – Maria Kruger

 10) Zuźka D. Zołzik – Barbara Park 

 11) Violetta – opracowanie zbiorowe

 12) Nela mała reporterka  (seria). – autor: 9-letnia Nela, wydawca: NATIONAL GEOGRAPHIC

 13) Maksio szuka domu – Holly Webb

 14) Magic Molly – Holly Webb /S

 15) Samotne święta Oskara – Holly Webb

 16) Scooby Doo – księga smakowitych przygód – praca zbiorowa 

 17) Smerfy – bajki dla dzieci 

 18) Afryka Kazika – Łukasz Wierzbicki 

 19) Messi. Mały chłopiec, który stał się wielkim piłkarzem - Żółtowska-Darska Yvette

Książki wskazane przez 1 ucznia:

 1) Kacper Niewypał – Stephan Pastis

 2) Piotruś pierwszak – Mieczysława Buczkówna

 3) Mgiełka, porzucona kotka – Holly Webb

 4) Porwanie małej Mili – Holly Webb

 5) Smyk uprowadzony szczeniak – Holly Webb

 6) Ktoś ukradł Prążka – Holly Webb

 7) Wąsik niechciany kotek – Holly Webb

 8) Zaopiekuj się mną – Holly Webb

 9) Na ratunek Rufiemu! – Holly Webb

 10) Biedna mała Luna – Holly Webb

 11) Bratki – Eoin Colfer /

 12) Gol! Ruszamy do Brazylii ! -  Luigi Garlando

 13) Emi i Tajny Klub Superdziewczyn – Mielech Agnieszka

 14) Opowiadania z dreszczykiem – opracowanie zbiorowe

 15) Przygody kota Filemona – M. Nejman, S. Grabowski

 16) Wielka księga przygód – M. Oklejka

 17) Fraszki – Ignacy Krasicki

 18) Nie przejdziemy do historii – Maciej Frączyk

 19) Opowieści wybrane – Jan Grabowski

 20) Mity dla dzieci – Grzegorz Kasdepke

 21) Ala ma kota. Maksymalnie ja.  – Małgorzata Budzyńska

 22) Sprzedawca czasu – Elżbieta Wojnarowska

 23) Magiczne baletki – Draey Bussell

 24) Sceny z życia smoków – Beata Krupska

 25) Braciszek i Karlsson z Dachu - Astrid Lindgren

 26) 11 wspaniałych. Lionel Messi

 27) Barca. Życie, pasja, ludzie – Jimmy Burns

 28) 101 sposobów, aby powiedzieć kocham cię – Vincent Gaudin i (R)obin

 29) Ołowiany Żołnierzyk – J. Ch. Andersen

 30) Księga dżungli – Walt Disney

 31) Słownik ortograficzny – Aldona Kowalska

 32) Sto największych odkryć medycznych – Angela Royston

 33) Cztery osoby i trzy psy – Ewa Bylica

 34) Konie – Emillie Beaumont

 35) Banda Michałka – Ewa Karwan – Jastrzębska

 36) Rózga – Grzegorz Kasdepke

 37) Jaśki – Jean-Philippe Arrou-Vignod

 38) Wróżka Felicja – Emma Thomson

 39) Biuro detektywistyczne Lassego i Mai – Martin Widmark

 40) Smokologia – Drake Ernest

 41) Przyjaciółki na zabój – Gitty Daneshvari

 42) Przyjaciółki i niezła heca - Gitty Daneshvari

 43) Funia, kicia i cała reszta – Andrzej Grabowski

 44) Hot dogi (seria) – Thomas Brezina

 45) Wiersze – Jan Brzechwa

 46) Na Wyspach Bergamutach – Jan Brzechwa

 47) Lokomotywa – Julian Tuwim

 48) Wielka księga wierszy – Julian Tuwim

 49) Śmieszne wierszyki – opracowanie zbiorowe

 50) Złota księga bajek – oprac. Aleksandra Michałowska

 51) Poczytaj mi mamo (seria)  – wyd. Nasza Księgarnia

 52) Gdzie jesteś Emilko? – Ewa Stadtmuller

 53) Bajki świata – Wydawnictwo Olesiejuk

 54) Bajkowi bohaterowie – Barbara Galińska

 55) Jak Wojtek został strażakiem – Czesław Janczarski

 56) Przygody Tappiego (seria) – Marcin Mortka

 57) Z przysłowiami za pan brat – Renata Piatkowska

 58) Nowe przygody Bolka i Lolka – oprac. zbiorowe

 59) Oto jest Kasia – Mira Jaworczakowa

 60) Mity dla dzieci – Grzegorz Kasdepke

 61) Walizka pana Hanumana – Rafał Witek

 62) Pippi Pończoszanka – Astrid Lindgren

 63) Pippi Langstrumpf - Astrid Lindgren

 64) Bracia Lwie Serce – Astrid Lindgren

 65) Bajki dla dziewczynek – autor zbiorowy

 66) Anielskie ciasto – Rodnej Peppe

 67) Seria niefortunnych zdarzeń – Lemony Snicket

 68) Basia (seria) – Zofia Stanecka

 69) Siła marzeń. Życie w One Direction – One Direction

 70) Ratatuj – oprac. zbiorowe

 71) Podróż na tajemniczą wyspę

 72) Pingwiny z Madagaskaru – oprac. zbiorowe

 73) Był sobie człowiek. Encyklopedia dla dzieci.

 74) Było sobie życie. Encyklopedia dla dzieci.

 75) Strażacy (seria: Czytaj i poznawaj)

 76) Detektyw Kwiatkowski na tropie – Jurgen Banscherus

 77) Niezwykły dziennik Betsaby Klarysy de Trop – Rasheed Leila

 78) Pchła Szachrajka – Jan Brzechwa

 79) Franka Stein. Szalony naukowiec. Przepis na potwora. – Jim Benton

 80) Doktor Proktor i Proszek Pierdzioszek – Jo Nesbo

 81) Małpa w kąpieli – Aleksander Fredro

 82) Poznajemy świat. Wokół nas. – wyd. Fenix

 83) Detektyw Pozytywka – Grzegorz Kasdepke

 84) Bon czy ton savoir-vivre dla dzieci – Grzegorz Kasdepke

 85) Kacperiada – Grzegorz Kasdepke

 86) Odarpi, syn Egigwy – Czesław Centkiewicz

 87) Łezka, przerażona kotka – Holly Webb

 88) Klub księżycowej bransoletki (seria) – Skórzewska Agnieszka

 89) Baśnie polskie. Szklana góra i inne opowieści.

 90) Baśnie – Jakub i Wilhelm Grimm

 91) Ostatni elf – Silwana De Mari

 92) Zwiadowcy – John Flanagan

 93) Baśnie Andersena

 94) Baśnie Braci Grimm

 95) Konik Garbusek – Piotr Jerszow

 96) Na ratunek Smokolandii – Agnieszka Bandura

 97) Tomek w krainie kangurów – Affred Szklarski

 98) Wilk i siedem koźlątek - Jakub i Wilhelm Grimm

 99) Ronja, córka zbójnika – Astrid Lindgren

 100) Calineczka – J. Ch. Andersen

 101) Zwierzęta lasów i łąk – E. Jarmołkiewicz

 102) Paddington - Jeanne Willis

 103) Diabeł Boruta. Zaklęty skarb na dnie potoku – Mariola Jarocka

 104) Pinokio – Carlo Collodi

 105) Brzydkie kaczątko – J. Ch. Andersen

 106) Warszawska syrenka – Michalec Bogusław

 107) Alicja w krainie czarów – Lewis Carroll

 108) Muminki (seria) – opracowanie zbiorowe

 109) Sekrety ludzkiego ciała – King Colin

 110) Reksio – Maria Szarf

 111) Ever After High

 112) Pszczółka Maja – opracowanie zbiorowe

 113) Kubuś i przyjaciele – Wolt Disney

 114) Brzydkie kaczątko – J. Ch. Andersen

 115) Mała Syrenka – J. Ch. Andersen

 116) Dziewczynka z zapałkami – J. Ch. Andersen

 117) Akademia Pana Kleksa – Jan Brzechwa

 118) Opowiedział dzięcioł sowie – Jan Brzechwa

 119) Zezia, Giler i Oczak – Agnieszka Chylińska

 120) Labirynt Lukrecji – Agnieszka Chylińska

 121) Lara może wszystko – Agnieszka Stelmaszyk

 122) Monster High (seria)

 123) Przygody Misia Guziczka – Anna Szymanowska

 124) Skarbiec baśni i legend polskich – opracowanie zbiorowe

 125) Łatka – niechciany szczeniak – Tina Nolan

 126) Abecelki i duch Bursztynowego Domu – Małgorzata Strękowska – Zaremba

 127) Rozbójnik Hotzenplotz – Otfried Preussler

 128) To się nie mieści w głowie – Renata Piątkowska

 129) Najwierniejsi przyjaciele. Niezwykłe psie historie. – Renata Piątkowska

 130) Kajko i Kokosz (seria komiksów) – Janusz Christa

 131) O chorym bocianku – Roman Nadobnik – Pietka

 132) Świąteczna przygoda Bubusia – Justine Smith

 133) Syrop maga Abrakabry – Wojciech Widłak

 134) Delfina i czarodziejskie baletki – Darcey Bussell

 135) Zwierzęta Oli (seria) – Mymi Doinet

 136) Dawniej i dziś – Christa Holtei, Astrid Vohwinkel

 137) Dlaczego rekiny nie chodzą do dentysty - Dreller Christian, Schmitt Petra Maria

 138) Wszystko co warto wiedzieć o nauce – Mike Goldsmith

 139) Cudaczek Wyśmiewaczek – Julia Duszyńska

 140) Pamiętnik grzecznego psa - Cesarz Wojciech, Terechowicz Katarzyna

 141) Pannica Gąsienica – Antoon Krings

 142) Franek, Hela, Bobas i Wyspa Szpiegów – Eliza Piotrowska

 143) Przypalona szarlotka – Ewa Stadtmuller

 144) Aurelia księżniczka amazonka (seria) – Diana Kimpton

 

W klasach 4 – 6 udział w głosowaniu wzięło 39 uczniów, co stanowi 13,3% wszystkich uczniów klas starszych.

 

Książki wskazane przez 8 uczniów:

 1. Magiczne drzewo  (seria) – Andrzej Maleszka

Książki wskazane przez 6 uczniów:

 1. Dziennik cwaniaczka (seria) – Jeff Kinney

Książki wskazane przez 4 uczniów:

 1. Harry Potter (seria) - J. K. Rowling

Książki wskazane przez 3 uczniów:

 1. Zeszyt z aniołami – Monika Madejek

Książki wskazane przez 2 uczniów:

 1. Czarna Operacja - Agnieszka Błotnicka 
 2. Igrzyska śmierci – Suzanne Collins
 3. Kosogłos – Suzanne Collins
 4. W pierścieniu ognia - Suzanne Collins
 5. Majka i miejska dżungla - Susanne Fülscher
 6. Gwiazd naszych wina - Green John
 7. Superwakacje z szaloną babcią - Elin Lindell
 8. Tęczowa piękność - Kelly McKain
 9. FBI i dziewięć kocich żywotów - Sophie Mullenheim 
 10. Zjeść żabę - Beata Ostrowicka
 11. Szkoła przy cmentarzu (seria) - Tom B. Stone
 12. Pomyśl tylko życzenie - Ewa Zienkiewicz

Książki wskazane przez 1 ucznia:

 1. Gdzie byłeś Adamie? - Heinrich Böll 
 2. Korona dla Vicky (z serii Szkoła Księżniczek) - Prunella Bat
 3. Zwierzenia klowna - Heinrich Böll
 4. Pinokio – Carlo Collodi
 5. Borussia Dortmund – Tomasz Ćwiąkała
 6. Charlie i fabryka czekolady - Roald Dahl
 7. Księga wszystkich dokonań Sherlocka Holmesa - Arthur Conan Doyle
 8. Jeżynka nie chce się bawić – Liliana Fabińska
 9. Maksio ma kłopoty - Liliana Fabińska
 10. Atramentowe serce – Cornelia Funke
 11. Dziewczynka z fotografii - Barbara Gawryluk 
 12. Bear Grylls - książki brytyjskiego podróżnika, alpinisty i popularyzatora sztuki przetrwania
 13. Historia II Wojny Światowej
 14. Muminki - Tove Jansson
 15. Trzech grubasów - Jurij Karłowicz Olesza
 16. Bodzio i Pulpet – Grzegorz Kasdepke
 17. Dzieci z Bullerbyn - Astrid Lindgren
 18. Jeszcze żyje Emil ze Smalandii - Astrid Lindgren
 19. Hania Humorek -  Megan McDonald
 20. Jagodowe życzenia - Kelly McKain
 21. Truskawkowe lato - Kelly McKain
 22. Magiczne drzewo. Pojedynek – Andrzej Maleszka
 23. Akademia Wampirów - Richelle Mead
 24. Pan Tadeusz – Adam Mickiewicz
 25. Minecraft. Poradnik dla wojowników. – Mojang
 26. Ania z Zielonego Wzgórza – Lucy Maud Montgomery
 27. Doktor Proktor i Proszek Pierdzioszek - Jo Nesbø
 28. Dynastia Miziołków – Joanna Olech
 29. Misja profesora Gąbki - Stanisław Pagaczewski
 30. Tomek Łebski (seria) – Liz Pichon
 31. Anielka – Bolesław Prus
 32. Frytki, fasolka i limuzyny - Rasheed Leila
 33. Pączki, bolączki i dramaty księżniczki - Rasheed Leila
 34. Niezgodna - Roth Veronica
 35. Mały Książe - Antoine de Saint-Exupéry
 36. Koszmarny Karolek (seria) - Francesca Simon
 37. Tajemnica gwiezdnego jeziora – Agnieszka Stelmaszyk
 38. Wybrzeże szkieletów – Agnieszka Stelmaszyk
 39. Udręka i ekstaza - Irving Stone
 40. Władca Lewawu - Dorota Terakowska
 41. Dzieci Húrina - John Ronald Reuel Tolkien
 42. Hobbit - John Ronald Reuel Tolkien
 43. Autobiografia. Myśli nie tylko o sobie. - Jan Twardowski
 44. Czaruś mały uciekinier – Holly Webb
 45. Inka, porzucone szczenię – Holly Webb
 46. Ktoś ukradł prążka – Holly Webb
 47. Porwanie małej Mili – Holly Webb
 48. Zagubiona w śniegu – Holly Webb
 49. Sekret Mai – Holly Webb
 50. Seria o zwierzątkach - Holly Webb 
 51. Dzieci kapitana Granta – Juliusz Verne
 52. Białe siostry – Astrid Vollenbruch
Warsztaty w Bibliotece Miejskiej

„Autorzy naszych lektur naszymi przyjaciółmi” pod takim tytułem odbył się cykl spotkań edukacyjnych dla klas II Szkoły Podstawowej nr 11. Co łączy wnuczka z  „Rzepki” , z Kłapouchym, ile wagonów ma pociąg Tuwima, jakie warzywa są zdrowe, odpowiedź na te i inne pytania, można było znaleźć na zajęciach w filii nr 5 Biblioteki Miejskiej w Puławach.

Układanie pociągu, inscenizacja „Rzepki”, i szukanie ulubionego zakątka Kubusia Puchatka

złożyły się na dobą zabawę literacką.     

 

     

    

Pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej

5 i 6 listopada odbyło się w bibliotece szkolnej pasowanie na czytelnika uczniów klas pierwszych. Uroczystość przygotowała p. Teresa Swinarska  wraz z uczniami: Wiktorią Król z 4d, Weroniką Ciechanowicz z 4d, Olą Myką z 4d, Oliwią Daszczuk z 4d, Mają Bartoś z 4d, Wiktorią Tarką z 4e, Karoliną Nocek z 4e, Małgosią Benicką z 4e, Wiktorią Lis z 4e, Zosią Drążek z 3a oraz Jankiem Daniszewskim i Mateuszem Gałązką z 6b. Uczniowie klas pierwszych na pamiątkę otrzymali zakładki do książek.

 

     

    

    

    

Cała Polska Czyta Dzieciom

Cała Polska Czyta Dzieciom to kampania społeczna rozpoczęta w czerwcu 2001 przez Fundację „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”, mająca na celu propagowanie codziennego czytania dzieciom jako skuteczną, tanią i przyjazną metodę wspomagania ich wszechstronnego rozwoju – psychicznego, umysłowego, społecznego i moralnego. Kampania zachęca rodziców, wychowawców i innych dorosłych do codziennego, co najmniej 20 - minutowego czytania dzieciom, co jest mądrym sposobem spędzania czasu z dzieckiem i najlepszą inwestycją w jego przyszłość.

 

 

26 września

W naszej szkole z nowym rokiem (podobnie jak w latach poprzednich) akcja „Cała Polska czyta dzieciom” ruszyła pełna parą. Daniel Mazur – uczeń PG3 i nasz absolwent – 26 września czytał dzieciom w świetlicy szkolnej dwa opowiadania z tomu „Dlaczego rekiny nie chodzą do dentysty?”

   

 

1 października

W środę uczniowie naszego gimnazjum: Daniel Mazur i Natalia Pyszczak czytali dzieciom ze świetlicy bajki. Daniel przeczytał kolejne opowiadania z tomu „Dlaczego rekiny nie chodzą do dentysty?”, a Natalka – historyjki o Kubusiu Puchatku.

  

 

2 października

Dzień później do głośnego czytania zgłosiły się: Sandra Podstawek, Ala i Agata Górskie oraz Magda Panicz (absolwentki naszej podstawówki). Dziewczyny podzieliły się na dwie grupy i czytały w tym samym czasie w pomieszczeniu czytelni biblioteki szkolnej oraz w jednej z sal lekcyjnych. Dzieci z klas młodszych wysłuchały „Kopciuszka” i „Baśni i legend”. 

    

 

3 października

3 października Daniel Mazur czytał dzieciom z klas pierwszych kolejne historie z książki „Dlaczego rekiny nie chodzą do dentysty?”. Po przeczytaniu bajki Ala i Agata zaangażowały dzieci do różnych gier i zabaw. 

  

Bajka o ciepłym i puchatym

10 czerwca klasa II b z p. Anną Daniszewską i P. Teresą Swinarską wzięła udział w pilotażowych zajęciach literackich z elementami biblioterapii będących większym projektem realizowanym w następnym roku szkolnym przez p. Elżbietę Nawrocką w Filii nr 5 Biblioteki Miejskiej w Puławach. Pierwsze zajęcia „Bajka o ciepłym i puchatym” były przez dzieci bardzo dobrze przyjęte i dały im dużo radości.

 

      

     

     

     

     

Konkurs biblioteczny "Mój lekturnik" rozstrzygnięty!

W związku z obchodami XI Festiwalu Książki w Puławach biblioteka szkolna ogłosiła konkurs w klasach II - VI na najciekawszy lekturnik ucznia. Do konkursu przystąpiły klasy: 3b, 3c, 3e, 6a, 6b i 6c. Łącznie w konkursie wzięło udział 48 uczniów. 

Członkowie komisji konkursowej pod przewodnictwem pani w-ce dyrektor Anny Daniszewskiej po obejrzeniu wszystkich zeszytów lektur wyłonili zwycięzców konkursu przyznając niżej wymienionym uczniom nagrody i wyróżnienia:

 

I miejsce

1.

Julia Pyra – 3b

2.

Joanna Stępień – 6b

 

II miejsce

1.

Maja Sumorek – 3b

2.

Natalia Wenerska – 3e

3.

Karolina Nocek – 3e

4.

Marcin Borowik – 3c

5.

Martyna Niedźwiecka – 3c

5.

Klaudia Dębiec – 6b

6.

Sebastian Woźniak – 6b

7.

Dominika Lis – 6a

8.

Natalia Majewska – 6c

 

III miejsce

1.

Sandra Ahamefule – 3c

2.

Filip Koper – 3e

3.

Justyna Borowik – 6c

4.

Daria Targońska – 6a

5.

Julia Abramowicz – 6c

 

Wyróżnienie

1.

Adam Betiuk – 3c

2.

Zuzanna Choina – 3c

3.

Emilia Bajew – 3b

4.

Mikołaj Górecki – 3b

5.

Jakub Zagulski – 3e

6.

Jakub Pecio – 6b

7.

Karolina Tudryj – 6c

 

Łącznie nagrodzono 22 uczniów. Wszystkim bardzo serdecznie GRATULUJEMY!

XI Festiwal Książki w Puławach

W ramach XI Festiwalu Książki w Puławach 24 kwietnia w Bibliotece Miejskiej odbyło się spotkanie uczniów naszej szkoły z Anną Czerwińską-Rydel – muzykiem, pedagogiem, blogerką, autorką książek dla dzieci i młodzieży. Pani Anna bardzo ciekawie opowiadała o Kornelu Makuszyńskim, o którym napisała książę pt. „Słońcem na papierze”. Dzieci usłyszały fragmenty tej interesującej lektury oraz zadawały pytania na temat życia Kornela Makuszyńskiego i twórczości pani Anny. W spotkaniu uczestniczyły klasy: 3b, 3e, 4b, 5b.

  

   

 

25 kwietnia uczniowie z klas 3c i 3d spotkali się z panią Moniką Madejek - duszą artystyczną, informatykiem, blogerką, autorką książek dla dzieci. Pani Monika bardzo ciekawie opowiadała o swojej twórczości, wyznawanych wartościach: przyjaźni, miłości, rodzinie, o których szeroko mówi na łamach swej debiutanckiej książki dla dzieci "Zeszyt z aniołami"Na zakończenie spotkania pani Monika złożyła dzieciom autografy.

 

   

 

 

28 kwietnia uczniowie z klasy 5a i 5b pod opieką wychowawców w Bibliotece Miejskiej uczestniczyli w spotkaniu  pt. "Kto czyta żyje podwójnie". Dzieci z zainteresowaniem obejrzały pokaz multimedialny o powstawaniu książki. Pani bibliotekarka Katarzyna Nawrocka przedstawiła ciekawe pozycje do czytania dla młodzieży szkolnej oraz zachęciła do pisania własnych książek. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w pogadance na temat "Co daje nam czytanie książek". Wykazali się dużym zainteresowaniem i ciekawymi spostrzeżeniami.

 

Cała Polska czyta dzieciom

W ramach akcji Cała Polska czyta dzieciom uczniowie Publicznego Gimnazjum Nr 3 (nasi absolwenci) czytają bajki zerówkowiczom  - najmłodszym dzieciom SP 11. We wtorek (1 października) Natalia Surajewska przeczytała Planetę marzeń Justyny Poremby-Patze. Dzieci z uwagą i zainteresowaniem wysłuchały historię o Filipku, jego marzeniach i wyraziły chęć ponownego spotkania ze starszymi koleżankami i nowymi bajkami.

   

 

 

"Skąd się biorą dziury w serze?" - to tytuł książki, której fragment czytał dzieciom z zerówki Dawid Niezabitowski z klasy III A naszego gimnazjum. Tym razem dzieci mogły dowiedzieć się dlaczego zapominamy o tym, co nam się śniło i jaką przygodę przeżył bohater w ZOO.

Dzieci były bardzo zaciekawione i z ochotą odpowiadały na pytania dotyczące tekstu. Najlepsze odpowiedzi zostały nagrodzone słodyczami.

  

Nieustający konkurs czytelniczy

 Zadanie 6 

 

Dopisz do imienia i nazwiska pisarza nazwę epoki, w której tworzył, np. Adam Mickiewicz – romantyzm

 

 1. Jan Kochanowski           - .........................................................
 2. Jan Chryzostom Pasek   - .........................................................
 3. Juliusz Słowacki            - .........................................................
 4. Bolesław Prus               - .........................................................
 5. Ignacy Krasicki              - .........................................................
 6. Stanisław Wyspiański     - .........................................................
 7. Aleksander Fredro         - .........................................................
 8. Jarosław Iwaszkiewicz   - .........................................................
 9. Czesław Miłosz             - .........................................................
 10. Sławomir Mrożek          - .........................................................

 

Podpisaną kartkę z odpowiedzią  proszę wrzucić do pudełka w bibliotece szkolnej do 14 marca!!!

 

Autorem konkursu jest p. Edyta Wróbel.

 

Pięciolatki zapraszają na Jasełka

Cicha noc, święta noc, pokój niesie ludziom wszem...

Ta i inne kolędy zabrzmiały w czasie przedstawienia Jasełek w środę 9 stycznia w Filii nr 5 Biblioteki Miejskiej na osiedlu Niwa.

Przygotowane przez pięciolatki z Miejskiego Przedszkola nr 3, zostały zaprezentowane uczniom klas młodszych Szkoły Podstawowej nr 11. Nie zabrakło Dzieciątka w żłobie, Maryi, Józefa a także Trzech Króli z darami. Dzięki temu uczestnicy przedstawienia mieli możliwość uczestniczenia w widowisku o Bożym Narodzeniu wzorowanym na misterium średniowiecznym w kontekście obchodzonych niedawno Świąt

 

     

     

    

 

Szalona lokomotywa

Zwieńczeniem obchodów Roku Juliana Tuwima w naszej szkole było przedstawienie przygotowane przez zespół teatralny działający przy bibliotece „Zakręcone dziesięciolatki” pt. „Lokomotywa”. Dnia 4 grudnia 2013 r. w czytelni bibliotecznej zespół dał 6 przedstawień dla klas: 0, I a, b, c, d i III e. Występ bardzo się podobał. Wszystkich uczestników porwała szalona lokomotywa.

     

      

     

   

"Bal u lal" - przedstawienie w Bibliotece Miejskiej

25 listopada swoje święto obchodzi najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka – Pluszowy Miś. W związku z tym świętem w naszej Filii Biblioteki Miejskiej grupa zerówkowiczów z Miejskiego Przedszkola Nr 3 zaprezentowała sztukę teatralną zatytułowaną „Bal u Lal”. Obejrzeli je nasi pierwszoklasiści oraz grupa zerówkowa. Perfekcyjnie przygotowane przedstawienie przybliżyło naszym najmłodszym kolegom postać leniwego, ale bardzo sympatycznego Kubusia Puchatka. W podziękowaniu  wspaniali aktorzy otrzymali słodką nagrodę. 

 

        

  

 

 

Pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej

6 i 7 listopada nasza biblioteka zorganizowała uroczystość dla pierwszoklasistów. Na początku najmłodsi uczniowie obejrzeli przedstawienie „Czerwony Kapturek” przygotowane przez szkolny zespół teatralny. Następnie wysłuchali słów baśniowej księgi, która prosiła o poszanowanie i złożyli przyrzeczenie odpowiedzialnego traktowania książek.  Najważniejszym momentem uroczystości było pasowanie na czytelnika. Na pamiątkę spotkania uczniowie otrzymali pamiątkowe zakładki do książek.

 

"zerówka"

    

     

klasa 1a

    

    

klasa 1b

    

    

klasa 1c

    

    

klasa 1d

    

    

Konkurs dla klas młodszych

Uwaga uczniowie klas I – III !

Kontynuując obchody Roku Juliana Tuwima biblioteka szkolna  zachęca do czytania utworów tego poety i ogłasza konkurs plastyczny dla uczniów klas I – III pt. „Lokomotywa i inne wiersze”. Prace wykonane różnymi technikami prosimy składać do biblioteki do 15 listopada 2013 r. Rozstrzygnięcie konkursu planujemy na 10 grudnia. Owocnej pracy!!!

[ Cookies - info ]Oprogramowanie CMS: DragoN-NogarD © ( www: http://nogard.pl )