Z życia biblioteki szkolnej

 

 

Ks. Jan Twardowski - duszpasterz i poeta

Ksiądz Jan Twardowski, to najpopularniejszy polski poeta religijny, którego fenomen wykracza poza literaturę – jego wiersze i proza są traktowane jako przesłanie duszpasterskie i poradniki dobrego życia. Fragmenty jego wierszy są cytowane przy wielu okazjach, trafiły na plakaty reklamowe, na tablice cmentarne, do forów internetowych.

W swojej poezji ksiądz Jan Twardowski mówi czym jest wiara, ufność, obcowanie z Bogiem, z ludźmi, czym jest miłość, przyjaźń. Jego wiersze są pełne ciepła, życzliwości, poruszają problemy zwykłych ludzi. Poeta często zwraca się do dzieci, zwierząt, roślin. Jest to poezja pocieszająca w smutkach, ucząca radości życia i zachwytu nad światem. Możemy w niej odnaleźć odpowiedzi na najważniejsze i najtrudniejsze pytania.

 

1 czerwca minęła 105 rocznica urodzin tego wielkiego, ale bardzo skromnego duszpasterza i poety.

 

Zapraszamy do obejrzenia prezentacji ukazującej sylwetkę ks. Jana Twardowskiego.

 

UŚMIECHNIJ SIĘ

Co to jest śmiech?

Encyklopedia mówi, że to wyraz twarzy, afekt, który jest ekspresją emocji i nastrojów i że powstaje przez napięcie mięśni w okolicach ust i wokół oczu. A tak po prostu: śmiech to silny lek dostępny bez recepty. Dotlenia organizm, zwiększa odporność, rozładowuje stres, poprawia nastrój, dodaje energii, upiększa, odmładza itd. itd.

Tak! Śmiechoterapia to nie żart. Śmiejmy się więc!

U najmłodszych może wywoływać śmiech czytanie bądź słuchanie książek Renaty Piątkowskiej.

Renata Piątkowska najbardziej znana współczesna pisarka, właścicielka wielu nagród literackich prywatnie jest mamą Marty i Kacpra, mieszka w Bielsku Białej, a jej pasja to jazda konna. Jest autorką książek dla dzieci: „Opowiadania dla przedszkolaków”, „Opowiadania z piaskownicy” „Nie ma nudnych dni”, „Z przysłowiami za pan brat”, „Przygoda ma kolor niebieski”      i wielu innych.

 Aktor Artur Barciś miłośnik literatury lubi czytać jej książki.

Prezentuję Wam jego wykonanie dwóch opowiadań.

 

Wystarczy kliknąć na obrazek.

 


 

 

 

 Miłych wrażeń przy słuchaniu. Teresa Swinarska

Barbara Kosmowska - autorka książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych

Barbara Kosmowska jest polską pisarką, która w swoim dorobku literackim posiada zarówno książki napisane z przeznaczeniem dla dzieci, jak i dorosłych. Dzięki takim powieściom jak „Teren prywatny”, „Pozłacana rybka”, czy „Kolorowy szalik”, zdobyła nie tylko wiele nagród i wyróżnień literackich, ale również uwielbienie ze strony czytelników w każdym wieku. Książki Kosmowskiej cieszą się wielką poczytnością i nieustannie wspinają się po polskich rankingach bestsellerów.

 

Zapraszamy do obejrzenia prezentacji,

która przedstawia wybrane dzieła Barbary Kosmowskiej.

 

MAŁY KSIĄŻĘ I SYMBOLE

 

 

„Mały Książę” Antoine’a de Saint-Exupéry to uniwersalna i ponadczasowa baśniowa opowieść, którą zachwycić mogą się zarówno dorośli, jak i młodsi czytelnicy, bo z łatwością można dostrzec tu cząstkę swojej własnej dziecięcej natury. Powieść  ma w sobie urok, skrywa niewielki sekret, jakąś tajemnicę, którą odkrywać należy stopniowo, z czasem, powracać do książki i próbować rozszyfrowywać jej sens. Jest opowieścią symboliczną, której przewodnie motto brzmi: „Dobrze się widzi tylko sercem a najważniejsze jest niewidoczne dla oczu”.

Oto prezentacja waszej koleżanki, poświęcona symbolom w „Małym Księciu”.

Kliknij na link i obejrzyj jak ona to zrobiła.

 

 mały książę i symbole

 

Nigdy nie będzie do końca wiadomo, co wydarzyło się w tamtych dniach na pustyni, nigdy nie będzie można w pełni pojąć kim był chłopiec zwany Małym Księciem, ale jeśli zaufamy naszej dziecięcej intuicji, otworzymy oczy szerzej na świat i odrzucimy absurdalne schematy dorosłości, do których jesteśmy tak przywiązani, to może także nam, czytelnikom, uda się usłyszeć jego perlisty śmiech pośród gwiazd.

Ufam, że tak będzie Teresa Swinarska

WIRTUALNE MAŁE ANIMOCJE

    

 

MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL FILMÓW ANIMOWANYCH w postaci Wiosny Wirtuali ma się dobrze. Zapraszam na kolejną dawkę dobrego kina animowanego i drugą odsłonę Wirtualnych Małych Animocji – tym razem dla widzów w wieku 7 +. 

To już drugi zestaw filmowy przygotowany z myślą o najmłodszych kinomaniakach w ramach bydgoskiej Wiosny Wirtuali – po animacjach dla przedszkolaków, przyszedł czas na filmy dla nieco starszych dzieci.

 

Wśród tytułów znalazła się m.in. historia o dziewczynce, która marzy o tym, aby zostać pilotem, o nieśmiałym chłopcu chcącym zaprzyjaźnić się ze szkolnym kolegą, czy też o wielkim pragnieniu młodego człowieka, aby resztę życia spędzić w głębinach oceanu. Jest też o osobliwym gościu, który zaprowadza w naszym domu generalny porządek i o naszych dziadkach, których świat, tak czasem różny od naszego, może stać się inspiracją do wspaniałej zabawy. Jest też o tym, jak cenne jest odnalezienie świadomości, kim jesteśmy i gdzie, a przede wszystkim, jak chcielibyśmy żyć. Są też filmy o przyjaźni i akceptacji, także tej najważniejszej, rodzicielskiej.

 

      

 

Kliknij na link a przeżyjesz to wszystko razem z bohaterami filmów. 

 

Filmy

 

Obiecuję Teresa Swinarska

 

[ Cookies - info ]Oprogramowanie CMS: DragoN-NogarD © ( www: http://nogard.pl )