Październik 2020

Certyfikat Solidarnej Szkoły dla naszej Jedenastki

Szkoła Podstawowa Nr 11 im. Henryka Sienkiewicza w Puławach otrzymała prestiżowy certyfikat „Solidarnej Szkoły” za realizację ogólnopolskiego programu, prowadzonego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej i Europejskie Centrum Solidarności.

Nasze inicjatywy kształtujące u uczniów poczucie tożsamości historycznej, solidarności społecznej oraz wspólnoty lokalnej zostały zauważone i nagrodzone udziałem w ogólnopolskiej konferencji. W ramach programu uczniowie uczestniczyli w lekcjach on – line, webinarach, które były poświęcone zarówno tematom historycznym, jak współczesnym wymiarom solidarności.

Uczniowie pod opieką swoich nauczycieli pracowali ponad pół roku, wykonując liczne działania i przygotowując takie projekty, jak: ,,Fotografie na Segmencie’’, ,,Zimne nóżki czyli budyń z ryby’’, ,,Archiwum wolności’’, ,,Bagaż wolności’’. Poprzez realizację projektu staraliśmy się obudzić w naszych uczniach poczucie tożsamości historycznej i solidarności społecznej. Nasze działania łączyły solidarność lokalną i globalną, poprzez to pokazano młodzieży, jak ważna jest odpowiedzialność za dobro wspólne i gotowość do współdziałania.

Uczniowie i uczennice chętnie pracowali w programie, angażując się w projekt, którego finalnym efektem był dwudniowy udział w Ogólnopolskiej Prezentacji Projektów Młodzieżowych. To wielkie święto dla uczestników i uczestniczek programów CEO, podczas którego młodzież ma okazję zaprezentować efekty swojej pracy, usłyszeć się z osobami z całej Polski, które także realizowały projekty edukacyjne, a także porozmawiać o tym, co się w nich udało, a co było wyzwaniem. Podczas spotkania czekała na uczestników specjalnie przygotowana interaktywna gra.

Niezmiernie cieszymy się z osiągniętego sukcesu. Dziękujemy uczniom za wspólną pracę i merytorycznie doskonale przygotowane wystąpienia podczas konferencji ogólnopolskiej.

 

Zapraszamy do GALERII

Koordynatorzy:

Beata Kryczka – Tarka

Ilona Rzepkowska

Wojciech Kostecki

BohaterON w naszej szkole

Nasza Szkoła wzięła po raz kolejny wzorem lat ubiegłych udział w Projekcie BohaterONW akcję byli zaangażowani uczniowie i uczennice klas 7 a, 8 a i chętni uczniowie klasy 8 b. Przewodnim tematem projektu było Powstanie Warszawskie oraz przygotowanie kartki dla Powstańca Warszawskiego.

W ramach projektu BohaterON w Naszej Szkole zostały przeprowadzone zajęcia w trybie stacjonarnym z klasą 8 a i on-line na Teams z klasą 7 a, na których to uczniowie i uczennice zapoznawali się z materiałami Historii w pudełku Powstania Warszawskiego.

Młodzież klasy 8 a wysłuchała fragmenty z książki ,,Zaklęcie na W’’ Michała Rusinka, w której miała zwrócić uwagę z czym kojarzyła się Włodkowi wojna, a także jakie oni sami mieli skojarzenia z tym słowem zapisanym przez nauczyciela na tablicy. Następnie zostały pokazane klasie dwie fotografie jednej z ulic Warszawy w trakcie Powstania Warszawskiego i jak wygląda obecnie. Dzieci miały za zadanie wskazać różnice oraz, które miasto im się podobało bardziej na podstawie tych dwóch fotografii.

Natomiast uczniowie i uczennice klasy 7 a zostali wcześniej podzieleni przez nauczyciela na grupy mając za zadanie przygotować materiały na podstawie przesłanych zagadnień związanych z Pudełkami Sanitariuszki, Harcerzy, Ludności cywilnej i Powstańców. Z otrzymanych od nauczyciela tekstów dotyczących Powstania Warszawskiego przygotowali rekwizyty związane z daną grupą oraz narysowali na białej kartce papieru osobę, w której po zapoznaniu się z informacjami opisali: Co ją/jego otacza? Co robi? Jaka/jaki jest? Co myśli? Co jest dla niej/niego ważne? Następnie na lekcji on-line na Teams uczniowie i uczennice prezentowali efekty swojej pracy pozostałym uczestnikom lekcji.

Efektem końcowym projektu BohaterON w Naszej Szkole było przygotowanie przez dzieci kartek dla Powstańców Warszawskich.

Uczniowie i uczennice klas 7 a, 8 a, 8 b wykonanych przez siebie kartek dla Powstańców Warszawskich na chwilę obecną związaną z epidemią dla swojego bezpieczeństwa i zdrowia wysłali zdjęcia prac w formie elektronicznej. W taki sam sposób zostały prace dzieci przesłane organizatorom projektu BohaterON w Naszej Szkole.

Młodzież klas 7 i 8 była bardzo zaangażowana udziałem w projekcie BohaterOn przez co mogła poznać historię oraz życie Powstańców Warszawskich, a także emocje jakie im towarzyszyły w trakcie walk o obronę Warszawy.

Takie inicjatywy kształtują u uczniów poczucie tożsamości historycznej, solidarności społecznej oraz to jak ważna jest odpowiedzialność za dobro wspólne i gotowość do współdziałania, a nawet oddanie życia, jak robili to Powstańcy podczas walk w obronie ratowania wolności i miłości do Ojczyzny i Warszawy.

Wszystkim uczestnikom, którzy wzięli udział w projekcie bardzo dziękujemy i zachęcamy do kolejnych inicjatyw związanych w ramach akcji BohaterON w Naszej Szkole.

 

Zapraszamy do GALERII.

Koordynatorzy

Ilona Rzepkowska

Wojciech Kostecki

 

 

Konkurs wiedzy o Janie Pawle 2

 

W ramach obchodzonych wraz z Litwinami obchodów 100 rocznicy urodzin papieża Polaka w naszej szkole został zorganizowany w formie zabawy edukacyjnej konkurs
z ogólnej wiedzy o Janie Pawle II. Zadania w formie r
ebusów umieszczone na korytarzu szkolnym nawiązywały do życia i działalności Karola Wojtyły-Jana Pawła II. Uczniowie podczas wspólnego rozwiązywanie zagadek ćwiczyli umiejętność spostrzegawczości, logicznego myślenia i pracy zespołowej. Wspólnej zabawie towarzyszył uśmiech na twarzy każdego dziecka i satysfakcja z wykonanego zadania.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z tego wydarzenia.

Szkoła pamięta - lekcja pamięci w 1A

W związku ze zbliżającymi się świętami w czasie których wspominamy naszych drogich zmarłych, klasa 1A wraz z wychowawczynią Panią Moniką Szarugą i Panem Wojciechem Kosteckim, wybrała się w szczególne miejsce. To miejsce upamiętniające porucznika Bohdana Korzeniowskiego. Epitafium - Tablica upamiętniająca, znajduje się na terenie Parafii Świętej Rodziny w Puławach. Przyszedł czas, aby kolejne pokolenie dowiedziało się o tym Wielkim Człowieku.
Jako społeczność szkolna od wielu lat dbamy o miejsca pamięci związane nie tylko z Bohdanem Korzeniowskim, ale i Antonim Feliksem Czaplą i Henrykiem Szymajdą. Byli zwykłymi ludźmi związanymi z przeszłością Puław. Pan Wojciech Kostecki bardzo ciekawie opowiadał nam o Bohdanie Korzeniowskim. Dzieci dowiedziały się, że był naukowcem związanym z rolnictwem, żołnierzem września 1939 roku. Jego życie dramatycznie zakończone zostało na wiosnę 1940 roku. Dziedzictwo pamięci o poruczniku Korzeniowskim przekazała Społeczności Naszej Szkoły Jego córka Pani Teresa. 
Jesień, opadające liście, wczesna szarówka. A także płonące znicze na polskich cmentarzach - pamięć i nostalgia. To była bardzo ciekawa „lekcja pamięci”.
Teraz, to my będziemy pamiętać…
Więcej o Bohdanie Korzeniowskim, Antonim Czapli i Henryku Szymajdzie dowiedzieć można się w zakładce Pamięć i tożsamość na stronie internetowej szkoły.
Cała Polska Programuje

W związku z uczestnictwem w Ogólnopolskim Konkursie organizowanym przez "Fundację Rozwoju Edukacji Cyfrowej" i w ramach organizowanego przez nią Ogólnopolskiego Programu "Uczymy Dzieci Programować" dzieci z klasy 1A otrzymały dyplomy.

Dwa tygodnie… 10 dni… Dużo się działo, codziennie inne zadanie… Ale było warto!!! Wszystkie zadania zostały wykonane!

Z resztą, uśmiechy mówią same za siebie!!

 

[ Cookies - info ]Oprogramowanie CMS: DragoN-NogarD © ( www: http://nogard.pl )