Październik - rok szkolny 2019/2020

Anioły klasowe

30 października w ramach Dni Świętości w naszej szkole odbył się konkurs pt.: „Anioł klasowy”. Uczniowie klas IV-VIII mieli udekorować drzwi swojej sali wspólnie zrobionym aniołem. I miejsce zajęła klasa IVa, która wraz ze swoją wychowawczynią - Panią Anną Kulig wygraną przeznaczy na wspólną integrację i wyjście integracyjne. Nagrodę ufundowała Rada Rodziców, za co bardzo dziękujemy.

6e w Puławskiej Galerii Sztuki

W piękny, jesienny czwartek, 24.października uczniowie klasy 6e uczestniczyli w spotkaniu ze sztuką ludową w Puławskiej Galerii Sztuki. Obejrzeliśmy coroczną ekspozycję dzieł naszych rodzimych artystów ludowych. Dzieła bardzo różnorodne, nasiąknięte tradycją i folklorem. Smutne, że coraz mniej osób garnie się do podtrzymywania tradycji kowalskich, garncarskich czy plecionkarskich.

A przecież Nasz Patron, Henryk Sienkiewicz, mówił:  „Naród bez tradycji jest jak drzewo bez korzeni, które lada wiatr obalić zdoła”.

W części warsztatowej nauczyliśmy się wykonywać misterne wycinanki z papieru. Umiejętność ta bardzo się przydała podczas wykonywania klasowych aniołów.

Razem dotykamy przeszłości

W piątek 25 października klasy 5b, 5c, 5f brały udział w warsztatach archeologicznych.

Klasa 5b zgłębiała tajniki pracy archeologa. Uczniowie oglądali i dotykali różne zabytki archeologiczne. Dzięki płonącemu modelowi zobaczyli jak archeolodzy określają wiek wykopanych przez siebie zabytków. Każdy uczestnik tego warsztatu samodzielnie wykopał zabytek i przy użyciu prawdziwych naukowych narzędzi zbadał go i opisał. Uczniowie podobnie jak prawdziwi archeolodzy, w grupach sklejali potłuczone naczynia – repliki zabytków, które aktualnie  stanowią ozdobę sali historycznej.

Natomiast uczniowie klas 5c i 5f przenieśli się w czasy epoki kamienia. Przypomnieli sobie skąd na ziemi pojawili się pierwsi ludzie. Zobaczyli model czaszki Australopiteka. Samodzielnie próbowali rozpalić ogień oraz wiercili przy pomocy krzemiennych wiertarek zamachowych. Uczniowie wykonywali wydmuchiwane malowidła oraz naszyjniki z prawdziwych muszelek. Samodzielnie lepili paleolityczne figurki z gliny.

Zajęcia bardzo się wszystkim podobały, dużo fajnej zabawy. Okazało się, że historia nie jest i nie musi być nudna.

Renata Lis

Wizyta klasy 1e w Bibliotece Miejskiej

Dnia 29.10.2019 r. klasa Ie uczestniczyła w zajęciach literackich z elementami biblioterapii oswajające różne słowa i sytuacje dla dzieci i rodziców. Jest to cykl zajęć bibliotecznych.

Grupa 0a na spotkaniu z policjantami

W dniu 28 października 2019 r. w oddziale 0a wychowawczynie Karolina Korbus i Monika Szaruga zorganizowały spotkanie z policjantami Puławskiej Komendy Powiatowej Policji. Tematem rozmów było bezpieczeństwo, ale głównie jak powinniśmy się zachować  w sytuacjach zagrożenia życia np. kiedy zaatakuje nas pies. Dzieci dowiedziały się również jak trudna jest praca policjanta.

Na koniec spotkania dzieci dostały odblaskowe opaski i oczywiście nie obyło się bez pamiątkowego zdjęcia z naszymi policjantami.  Dziękujemy za odwiedziny i przeprowadzenie niezwykle ciekawej lekcji.